czwartek, 21 lipca 2011

Czym jest Percival Schuttenbach? cz. III

PERCIVAL

Projekt związany z odtwórstwem historycznym. Cały czas się rozwija, powstają nowe pomysły. Na razie obejmuje dwa rodzaje działalności:


Percival wczesnośredniowieczny - muzyka Słowian i Wikingów;

W wyniku fascynacji historią i archeologią doświadczalną, zaangażowania w ruch odtwórców historii oraz chęci propagowania naszych słowiańskich korzeni a także przedchrześcijańskich tradycjii ludów mieszkających w basenie Morza Bałtyckiego, powołaliśmy do życia grupę Percival. Jest ona częścią, a zarazem podprojektem zespołu Percival Schuttenbach. 

Percival swoją muzyką, na którą składają się utwory ludowe, a także kompozycje zespołu, przekazuje klimat i atmosferę wczesnego średniowiecza, przenosi słuchacza w świat naszych przodków. Nasza dzialalność ma przede wszystkim na celu zbudowanie odpowiedniego tła dla pokazów historycznych, warsztatów archeologii eksperymentalnej, spotkań fascynatów. Choć nie mamy ambicji naukowych - nasz projekt jest raczej natury artystycznej i nie zajmujemy sie ścisłą rekonstrukcją muzyki tamtych czasów (co jest zreszta niezwykle trudne) - to swoją muzykę tworzymy głównie w oparciu o wiedzę o używanych wówczas instrumentach i wynikajacych z niej przemyśleniach przy wykorzystaniu naszego doświadczenia muzycznego. Opieramy się na dostępnych nam zródłach i przychylnych radach fachowców - historyków i archeologów. Co ważne, używamy też instrumentów będących rekonstrukcją lub repliką instrumentów, które istniały w tamtych czasach. Opieramy się także na jak najstarszych, zachowanych słowiańskich pieśniach, które często noszą w sobie ziarno prawdy o czasach, które odtwarzamy. Wykorzystujemy poezję rodzimowierczą, podania, legendy, bajki.


Percival - "Zakazane Piosenki"

Muzyka z czasów II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, partyzantki. Znane pieśni patriotyczne i nie tylko w aranżacjach przywodzących na myśl tamte czasy i wydarzenia.

Klasyczny skład: akordeon, mandolina, tamburyn, bęben obręczowy i śpiew. Występujemy w strojach z epoki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz